Home

Meet The Staff

Headteacher

Mrs Yvonne Kidd

Headteacher

(and Deputy Designated Safeguarding Lead)

Yvonne.jpg

Deputy & Assistant Headteachers

Miss Laura Watkins

Deputy Headteacher

(and Deputy Designated Safeguarding Lead)

Mr Iain Henderson

Assistant Headteacher

(and Deputy Designated Safeguarding Lead)

Inclusion Manager

Ms Alicia Hyland

Inclusion Manager

(and Main Designated Safeguarding Lead)

Year Leaders

Foundation Stage Co-Leaders:        Mrs Ranson and Mrs Tidey

Year 1/2 Leaders:                             Mrs Phoebe Driscoll (Year 1) and Miss Carly Smith (Year 2)

Year 3 Leader:                                  Mrs Sam Andrews and Mrs Alie Orrock

Year 4 Leader:                                  Miss L Ashby

Year 5 Leader:                                  Miss Rogine Horne

Year 6 Leader:                                  Mrs Danielle Salvage

Teachers with Special Educational Needs responsibilities

Inclusion Manager                            Ms Alicia Hyland

Office Staff

School Business Manager:               Mrs Sally Levine

Office Manager/Bursar                      Mrs Linda Francis

Office Administrators/Receptionists: Mrs Fiona Christopher, Mrs Carol Yeend & Miss Rachael Mahaki-Hashtari

Premises Manager:                           Mr Tony Bonwick

Teaching and Support Staff

Reception

 

Brighton Class

Teachers: Mrs Paula Ranson  (Co-Year Leader) and Miss Sandra Dutfield

Shoreham Class  

Teachers: Mrs Sarah Tidey (Co-Year Leader)

Worthing Class

Mrs Rachel Phelps and Miss Beth Jolley

 

Reception Nursery Nurses: Mrs Christel Shaw and Mrs Sarah Whatley,

Teaching Support Assistants: Mrs Sandy Franks and Mrs Sue Thomas

Year 1/2

Spain Class                                                            Germany Class

Teacher: Miss Phoebe Driscoll (Year 1 Leader)      Teacher: Miss Carly Smith (Year 2 Leader)

Italy Class                                                               France Class

Teacher: Mr Steve Bovey                                       Teacher: Miss Laura Watkins and Mrs Elura Ali

Year 1/2 Teaching Assistants: Mrs Alea McKanna-Maulkin, Mrs Sara McMenamin and Mrs Amanda Fitzpatrick

Year 3

Peru Class

Teacher: Mrs Samantha Andrews and Mrs Alie Orrock (Co-Year Leaders)

Canada Class

Teacher: Mrs Amy Pinto

 

Year 3 Teaching Assistants: Miss Chloe Powell and Miss Antonia Zengin

Year 4

Morocco Class

Teacher: Miss Lisa Ashby (Year Leader)

Tanzania Class

Teacher: Mrs Naomi Cole

Year 4 Teaching Assistants: Mrs Pauline Wakeford and Mrs Heidi McNie

Year 5

Bangladesh Class

Teacher : Miss Rogine Horne

Japan Class

Teacher: Mr Isaac Coburn

South Korea Class

Teacher:Mrs Linda Spark

Year 5 Teaching Assistants: Mrs Linda Jannece, Mrs Jaki Finch, Ms Wendy Haider, Mrs Tanya Van-Houghton and Mrs Sally Elliott

Year 6

Fiji Class

Teacher: Mrs Danielle Salvage (Year Leader)

New Zealand

Teacher: Miss Amy Bevan

Samoa Class

:Teacher: Mrs Abi Makarov, Miss Alex Steventon and Mr James Down

Year 6 Teaching Assistants: Mrs Debbie Smith, Mrs Jo Elvidge and Miss Tessie  Whittle 

Higher Level Teaching Assistants

Mrs Simone Holmes, Mrs Debbie Minter and Mrs Sandra Dutfield

Teaching Assistants working across the whole school

Forest Schools Teaching Assistant: Mrs Heidi McNie

Speech and Language Support: Mrs Gretchen Butcher

Swimming Instructor: Mrs Debbie Atterbury

Learning Mentors

Mrs Jo Elvidge, Mrs Amanda Fitzpatrick and Mrs Pauline Wakeford

Other Support Staff

Breakfast Club Staff

Breakfast Club Coordinator:     Mrs Linda Jannece

Breakfast Club Supervisors:     Mrs Heidi McNie

After School Club Staff

After School Club Coordinator: Mrs Debbie Minter

After School Club Supervisors: Mrs Jaki Finch, Mrs Heidi McNie, Miss Antonia Zengin

Premises

Premises Manager:                  Mr Tony Bonwick

Premises Support Officer:        Mr Graeme Constantine

Cleaner in Charge:                   Mrs Lesley Ackerman

Cleaners:                                  Mrs Gill Beadle, Mrs Sally Booker, Mrs Melanie Robinson Mr Richard Tilbury