Home

Meet The Staff

Headteachers

Mrs Luisa Gould

Executive Headteacher

(and Deputy Designated Safeguarding Lead)

Mrs Yvonne Kidd

Head of School

(and Deputy Designated Safeguarding Lead)

Deputy & Assistant Headteachers

Miss Laura Watkins

Deputy Headteacher

(and Deputy Designated Safeguarding Lead)

Mr Iain Henderson

Assistant Headteacher

(and Deputy Designated Safeguarding Lead)

Meet The Staff

Headteachers

Mrs Luisa Gould

Executive Headteacher

(and Deputy Designated Safeguarding Lead)

Mrs Yvonne Kidd

Head of School

(and Deputy Designated Safeguarding Lead)

awaiting photograph

Deputy & Assistant Headteachers

Miss Laura Watkins

Deputy Headteacher

(and Deputy Designated Safeguarding Lead)

Mr Iain Henderson

Assistant Headteacher

(and Deputy Designated Safeguarding Lead)

Inclusion Manager

Ms Alicia Hyland

Inclusion Manager

(and Main Designated Safeguarding Lead)

REAch2 Central  Support Team

Deputy Director of Education:  Mrs Lucy Ellis

Associate School Leader:        Mr Paul Voural

Year Leaders

Foundation Stage Co-Leaders:        Mrs Ranson and Mrs Tidey

Year 1/2 Leaders:                             Miss Amy Bevan (Year 1) and Miss Carly Smith (Year 2)

Year 3 Leader:                                  Mrs Sam Andrews and Mrs Alie Orrock

Year 4 Leader:                                  Mr Isaac Coburn

Year 5 Leader:                                  Mr Stefan Amati

Year 6 Leader:                                  Mrs Danielle Salvage

Teachers wth Special Educational Needs responsibilities

Inclusion Manager                            Ms Alicia Hyland

Inclusion Support Teacher:               Mr Steve Bovey

Office Staff

School Business Manager:               Mrs Nicola Gurnham

Office Manager:                                Mrs Linda Francis

Finance Assistant & IT Technician:   Mrs Sally Levine

Office Administrators/Receptionists: Mrs Fiona Christopher, Mrs Yeend

Premises Manager:                           Mr Tony Bonwick

Teaching and Support Staff

Reception

Rabbits Class

Teachers: Mrs Paula Ranson  (Co-Year Leader) & Mrs Sam Willis

Owls Class  

Teachers: Mrs Sarah Tidey (Co-Year Leader)

 

Reception Nursery Nurses: Mrs Christel Shaw, Mrs Sarah Whatley

Year 1/2

1/2 Brighton Class                                                       1/2 Worthing Class

Teacher: Miss Amy Bevan (Year 1 Leader)                    Teacher: Miss Carly Smith (Year 2 Leader)

1/2 Hove Class

Teachers: Mr Matthew Ginns

1/2 Shoreham Class

Teacher: Mrs Shelley Perry

Year 1/2 Teaching Assistants: Mrs Alea McKanna-Maulkin, Mrs Jaki Finch

Year 3

Mexico Class

Teacher: Mrs Samantha Andrews and Mrs Alie Orrock (Co-Year Leaders)

Malawi Class

Teacher: Mrs Linda Spark

Germany Class

Teacher: Mrs Amy Pinto

Year 3 Teaching Assistants: Mrs Sarah McMenanmin

Year 4

Sri Lanka Class

Teacher: Mr Isaac Coburn (Year Leader)

 

Thailand Class

Teachers: Miss Lisa Ashby

Cambodia Class

Teacher: Mrs Elura Ali

Year 4 Teaching Assistants: Miss Katie Welsh

Year 5

Egypt Class

Teacher: Mr Stefan Amati (Year Leader)

Pakistan Class

Teacher: Mrs Naomi Cole and Mrs Fiona McNealy

Syria Class

Teacher: Miss Rogine Horne

Year 5 Teaching Assistants: Mrs Linda Jannece

Year 6

Nepal Class

Teacher: Mrs Danielle Salvage (Year Leader)

 

Indonesia Class

Teacher: Miss Alex Steventon

India Class

Teachers: Mrs Abi Makarov

Year 6 Teaching Assistants: Mr David Heater

Other Teachers

Miss Phoebe Shergold  - maternity leave

Mrs Rachel Phelps - maternity leave

Mrs Beth Jolley - PPA teacher

Higher Level Teaching Assistants

Mrs Fiona McNealy, Mrs Simone Holmes, Mrs Debbie Minter

Teaching Assistants working across the whole school

Forest Schools Teaching Assistant: Mrs Heidi McNie

Speech and Language Support: Mrs Gretchen Butcher

Swimming Instructor: Mrs Debbie Atterbury

Individual Needs Teaching Assistants

Mrs Katherine Barrett, Mrs Sue Beckett, Mrs Caroline Constantine, Mrs Sally Elliott, Mrs Sandy Franks, Mrs Linda Healey,  Miss Charlotte Irving, 

Mrs Heidi McNie, Mrs Vikki Moran, Miss Chloe Powell, Mrs Marian Saunders, Mrs Debbie Smith, Mrs Sue Thomas, Mrs Tanya Van-Houghton,

Mrs Sue Wells, Mrs Tessie Whittle, Miss Antonia Zengin

Learning Mentors

Ms Kim Elliott, Mrs Jo Elvidge, Mrs Amanda Fitzpatrick

Other Support Staff

Breakfast Club Staff

Breakfast Club Coordinator:     Mrs Caroline Constantine

Breakfast Club Supervisors:     Mrs Linda Healey, Mrs Linda Jannece

After School Club Staff

After School Club Coordinator: Mrs Debbie Minter

After School Club Supervisors: Mrs Jaki Finch, Mrs Heidi McNie, Miss Katie Welsh

Premises

Premises Manager:                  Mr Tony Bonwick

Premises Support Officer:        Mr Graeme Constantine

Cleaner in Charge:                   Mrs Lesley Ackerman

Cleaners:                                  Mrs Gill Beadle, Mrs Sally Booker, Mrs Triza Brooker, Miss Taylor Driscoll, Mr Richard Tilbury

Midday Meals Supervisors

External Midday Meals Supervisors: Mrs Sally Booker, Mrs Triza Brooker

Quick Links to

Letters home

Latest newsletter

Term & INSET Dates

Calendar of events

REAch2 Academy Trust is a charitable company limited by guarantee registered in England and Wales with company registration number 08452281 at registered address: Henhurst Ridge Primary Academy, Henhurst Ridge, Branston, Burton-Upon-Trent, DE13 9SZ.  Telephone REAch2 main office – 01283 246433

"The Globe Primary Academy" is a business name of REAch2 Academy Trust.

© 2019 by The Globe Primary Academy